2019 yılında İzmir için aşkla çıktığımız yolda, 16 ana başlık altında 165 projeyi şehrimize kazandıracağımıza söz vermiştim.

 

Projelerimizin birinci önceliği, şehrimizde güvenli bir yaşamı teminat altına almak ve dirençli bir İzmir yaratmaktı. Yaşanan tüm krizlere karşın, bu konuda çok sayıda somut ve yenilikçi adımlar attık. Şehrimizde kentsel dönüşümü büyük bir ivmeyle yeniden başlattık. İzmir tarihinin en büyük metro yatırımlarını yaptık. Üç hattın inşaatına aynı anda başladık ve ikisini tamamladık.

 

Yola çıkarken İzmir’in refahını büyütecek ve adil bir şekilde paylaşacağız demiştik. Turizm ve fuarcılıkta şehrimize yepyeni açılımlar getirdik. Kent paydaşlarıyla birlikte uyguladığımız stratejimiz sonucunda pandemiye rağmen İzmir’deki turist sayısını üç kat artırdık. İzmir’de tarım ekonomisini yeniden inşa ettik. Fabrika ve tesisler kurarak en yoksul üreticinin ürünlerini iç ve dış piyasaya kazandırdık. Sokak toplayıcılarını istihdam ederek İzmir’in döngüsel ekonomisini oluşturduk. Ekonomik demokrasiye yatırım yaptık ve her alanda başlattığımız kooperatifçilik hareketiyle refahın adil dağılımını güçlendirdik.

 

Ortak akıl ve vicdanla yerel demokrasiyi destekledik. Arka sıraları, dezavantajlı kesimleri, gençleri ve kadınları önceliklerimizin ilk sırasına taşıdık. İzmir için, İzmirlilerle birlikte çalıştık.

 

Doğamızla uyumlu bir yaşamın temellerini attık. Vatandaşlarımızın yaşam kalitesini büyüttük. İzmir’de kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 60 büyüttük. İzmir’i doğasıyla buluşturduk.

 

Geçmişimizi coşkuyla kucakladık. İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılında tarihimizin en görkemli kutlamasını gerçekleştirdik. İktisat Kongresi’ni yüz yıl sonra yeniden aynı ciddiyet ve inançla düzenledik. Öte yandan geleceğin inşası için araştırma ve girişimcilik merkezleri açtık. Türkiye’nin ilk Çocuk ve Gençlik Belediyelerini kurduk. Çocuklara ve gençlere sadece gelecek için değil, bugün İzmir’i için de söz hakkı tanıdık.

                           

Pandemi ve depremde amansız bir mücadele verdik. 30 Ekim 2020 İzmir depremi ve 6 Şubat 2023 depreminde “BirKiraBirYuva” kampanyamızla on binlerce depremzedeyi sıcak bir yuvayla buluşturduk.


Söz verdik, yaptık.

 

Bugün bu 165 vaadimizin 144’ünü yani yüzde 87’sini tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Burada sunduğumuz kitap İzmir için tüm zorluklara rağmen büyük bir iradeyle gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaları ve sonuçlarını verilerle ortaya koymaktadır.

 

Tunç Soyer

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı      

Söz Verdik Yaptık