Geçmişten Öğrenmek

İzmir, 8500 yıllık bir liman şehri. İzmir ve hinterlandında filizlenen düşünceler, dünyaya yön vermiş. Felsefeden edebiyata, demokrasiden sağlığa kadar sayısız yenilik bu topraklarından bütün bir dünyaya yayılmış. Akdenizin en önemli liman şehirlerinden birisi olan İzmir’in geçmişinden öğrendiklerimiz, şehrimizin bugünü ve geleceğine yön veriyor.

Bu yüzden, İzmir’de attığımız her adımda ayağımızın altındaki taşı kaldırıp bir daha bakıyoruz. Adını amazon kraliçesi Smyrna’dan alan bu kentin, geleceğini hayal ederken böylesine köklü ve engin bir kültür birikiminden beslenmek bizim için en büyük ilham kaynağı.

İzmir Tarih Projesi Proje kapsamında zengin tarihsel, kültürel mirasımıza sahip çıkıyor, İzmir’in sembol yapılarında yenileme ve restorasyon çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Kültür mirasımızın korunması ve gün yüzüne çıkarılması için İzmir’deki 14 kazı çalışmasına maddi destek sağlıyoruz. Kadifekale’nin yamaçlarında bulunan Smyrna Antik Tiyatrosu’nun kazı çalışmaları hız kazandı. 20 bin kişilik bu antik tiyatro gün yüzüne çıktığında İzmir kent merkezi ve Kadifekale yepyeni bir görünüme kavuşacak.

Başlattığımız UNESCO programıyla, İzmir’in kültürel mirasını korumak, geçmişi bugüne ve geleceğe taşımak için Dünyanın İzmir Mirası’na sahip çıkıyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde Tarihi Liman Kenti başlığıyla İzmir’in kalbi Kemeraltı, Kadifekale ve Basmane bölgesi UNESCO Dünya Mirası geçici listesine dahil edildi. Şehrimizde, UNESCO alanlarının sayısını ikiden altıya çıkarmak için çalışıyoruz. Bu alanlardan bir tanesi, dünya flamingo nüfusunun yüzde onuna ev sahipliği yapan İzmir’in Gediz Deltası. İzmir gibi bir metropolün içerisinde yer alan bu benzersiz doğa harikasının, UNESCO Dünya Doğa Mirası unvanını alması için gerekli yasal süreci başlatarak başvuruda bulunduk. Birgi ve Ceneviz Kaleleri’nin UNESCO hazırlık süreçleri ise devam ediyor. 

İzmir’in kalbi, Kemeraltı. Akdeniz’in en önemli liman şehirlerinden biri olan İzmir’in, dünyaya açılan kapısı olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın İzmir için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğini biliyoruz. Bu vizyonla, 2022’de Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda altyapı ve üst yapı yenileme çalışmalarımıza başladık. Konak ile Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırmak ve bölgenin cazibesini artırmak için tarihi bir yatırıma imza attık. Hedefimiz Efes ve Bergama’dan sonra Kemeraltı’nı şehrimizin üçüncü UNESCO Dünya Mirası olarak Türkiye’ye kazandırmak.

İzMiras ofisimiz, İzmir’in engin kültürel mirasın korunması, gelecek kuşaklara aktarılması ve başta İzmirliler olmak üzere tüm dünyada bilinirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Ofisimizin gerçekleştirdiği çalışmalar, İzmir’in binlerce yıldır katman katman oluşan tarihsel, kültürel ve doğal mirası ile günümüz arasında köprüler kuruyor. Bu kültür mirasını sadece geçmişin korunması gereken izleri olarak değil, aynı zamanda geleceğe rehberlik edebilecek bir kaynak olarak yeniden tanımlıyoruz.