Sosyal Gelişme

Günümüzün şehircilik anlayışı, kentleri sadece mekansal olarak geliştirmeyi odağına alıyor. Oysa bir şehrin sadece mekansal gelişimi değil, orada yaşayan insanların hayat şartlarının gelişmesi ve refahın artması da aynı derecede önem taşıyor. 

Biz İzmir’de şehrin içinde yaşayan insanlarla beraber gelişmesi, refah ve uyumun kaynağı olması için bütün projelerimizin temelinde Sosyal Gelişme ilkesini gözetiyoruz. 

Bu çalışmalarımızdan bir tanesi gençlerin siyasete ve karar süreçlerine katılımını sağlamak için demokrasiyi yaşamın her anına yaymak ve Türkiye’nin ilk ve tek Gençlik Belediyesi’ni kurmak oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, gençlere verdiği değer sonucunda 2025 Avrupa Gençlik Başkenti unvanı için Türkiye’den finale kalan ilk yerel yönetim oldu. 2026 yılı Avrupa Gençlik Başkenti unvanı için şehrimizin gençleriyle birlikte başvurumuzu yeniledik ve tekrar finale kaldık.

Spor ve sağlık hizmetlerimiz, Sosyal Gelişme hedefimizin diğer bir parçasını oluşturuyor. 2022’de 54.790 çocuğa farklı branşlarda spor eğitimi verdik. 1.329 devlet okuluna ve 292 amatör spor kulübüne spor malzemesi sağladık. 80 uluslararası ve ulusal spor organizasyonu düzenledik.

Eşrefpaşa Hastanemiz, 2022 sağlık hizmetlerimizin bel kemiğini oluşturdu. Hastanemizin Buca Kampüsünde farklı branşlarda günlük yaklaşık 100 hastaya hizmet veren Semt Polikliniği’ni açtık. Yatalak durumdaki yaşlı, hasta ve engellilere verdiği evde bakım hizmetini 30 ilçeye çıkartan Eşrefpaşa Hastanemiz, kent merkezinin yanı sıra Kemalpaşa Armutlu, Bayraklı, Ödemiş, Tire ve Karaburun’da da hizmet birimleri açtı.

Eşrefpaşa Hastanesi’nin uzman ekibi evlere giderek sadece yara bakımı ve pansuman yapmakla kalmıyor, kan tahlilinden reçeteye kadar her konuda destek veriyor. Projeden faydalanan hastalara evlerinde diş tedavisi hizmeti de veriyor. 

Sosyal Gelişme hedefimiz doğrultusunda, 8500 yıllık tarihi boyunca bir kültür sanat şehri olan İzmir’de kültür üretimini artırmak ve şehrimizi yeniden sanatsal üretimin merkezlerinden biri haline getirmek için önemli adımlar atıyoruz.

Sanat dünyasındaki yenilikçi endüstrilerin başında gelen sinemanın, İzmir’de yaygınlaşması, film ve dizi çekimlerinin yapılmasına zemin hazırlamak adına İzmir Sinema Ofisi’ni hizmete açmıştık. Son iki yılda İzmir’de çekilen dizi ve filmlerin artışında, Sinema Ofisimizin önemli katkıları var. İzmir’i sinemanın kalbinin attığı yeni merkezlerden biri haline getirmek için adım adım ilerliyoruz.

Bunun yanında kültür üretimini güçlendirmek adına Mustafa Necati Kültür Merkezi, Atlas Pavyon Sanat Galerisi, Bıçakçı Han, Konak Metro Sanat Galerisi, AASSM Müzik Kütüphanesi gibi birbirinden önemli kültür alanlarını, kent yaşamına kazandırdık.

Yaklaşık 5 bin kişiye sanatın birçok farklı alanında ücretsiz eğitim verdik. İzmirlilerin en büyük hayallerinden biri olan Şehir Tiyatrolarını, 70 yıl aradan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurduk. Şehir Tiyatrolarımız, her geçen gün yeni oyunlarla İzmir’in kültür yaşamına önemli değer katıyor. 

Sosyal Gelişmenin en önemli ayaklarından birisi elbette kadınllar. Kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetle mücadele başta olmak üzere kadın emeği, istihdamı ve kadınların karar alma mekanizmalarına katılımı konularında var gücümüzle çalışıyoruz. Tüm hedeflerimizi kadınların ihtiyaç beyanı esasıyla oluşturuyoruz. İzmir’de, kadınların güven içerisinde yaşadığı ortamı daha da iyileştiriyoruz.

Örnekköy Yerleşkesi’nde açtığımız Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezimizde kadınlara el emeği, bilişim, muhasebe, aşçılık, yabancı dil gibi pek çok alanda istihdama yönelik kurslar veriyoruz.

Bunlara ilaveten Sosyal Gelişmenin bir parçası olarak patili dostlarımızı da unutmadık. İzmir Veteriner Hekimleri Odası ile Sahipsiz Sokak Köpekleri Rehabilitasyon Projesi’ni geliştirdik. Türkiye’de ilk ve tek olan bu örnek proje ile sokaktaki sahipsiz köpekler, kulak küpesi ve mikroçip ile işaretlenerek anlık takip altına alındı. Hayvan dostlarımızı İzmir imecesine dahil ederek onlara daha iyi bir yaşam sunduk.