İzmir’i doğasıyla uyumlu dirençli bir şehir yapacağımıza söz verdik.

Bu doğrultuda yeşil altyapıyı Türkiye’de bir altyapı meselesi olarak benimseyen ilk belediye olduk. İzmir Yeşil Şehir Eylem Planı’nı hazırlayarak bu alanda Türkiye öncülük ettik. Doğayla Uyumlu Yaşam Stratejimizi belirledik. Bu stratejiyi büyük bir kararlılıkla uygulamaya başladık.

Bu stratejimizle İzmir’de yalnızca kırsal alanları değil, kent merkezini de içeren kapsamlı bir yeşil altyapı hamlesi yaptık. İzmir’i nefes alıp veren bir ekosistem olarak doğamızla uyumlu bir yaşamı temel alan döngüsel bir kent haline getirdik. 

Bunu sağlamak adına kent içerisindeki yeşil alanlarda egzotik bitki türleri yerine, tümüyle iklim krizine ve kuraklığa dirençli, Akdeniz’in doğal florasını kullanmaya başladık. Doğal Yeşil projemizle park ve bahçelerimize doğal floranın ekilmesini sağlayarak bölgemizdeki canlıları şehrin içine çekiyor ve şehir içerisindeki yeşil alanların da ekosistem işlevi görmesini sağlıyoruz.

İzmir'de yeşil altyapı çalışmalarımızın temelinde yaşayan Yaşayan Parklar yer alıyor. İzmir’i kuraklık ve iklim krizi gibi doğal afetlere karşı dirençli bir kent haline getirmek amacıyla İzmir’de 35 adet Yaşayan Park’ı İzmirliler’in kullanımına açıyoruz. Bu yolla, kent çeperinde bulunan kırsal ve doğal alanları birlikte koruyoruz. İştirak şirketimiz İzDoğa'nın Park Bahçeler Dairemiz ile birlikte yürüttüğü Yaşayan Parklar projemiz kapsamında İzmir ekosistemi ile uyumlu, su istemeyen bitkiler kullanılıyor. Bugüne kadar Olivelo Yaşayan Parkı, Fırat Yaşayan Parkı, Güney Gediz, Orta Gediz, Mavişehir Balıkçı Barınağı ve Meriç Yaşayan Parkı’nın açılışını gerçekleştirdik. Diğer Yaşayan Parklarımızı da bir bir İzmir’e kazandıracağız. 

Vaad ettiğimiz gibi yeşil alanlarıyla, doğasıyla uyumlu bir şekilde gelişen dirençli bir İzmir inşa ettik. İzmir’de kır ve kent ayrımını ortadan kaldıran devrim niteliğinde projeler geliştirmeye devam ediyoruz.

 

Yeşil Altyapı Geliyor