İklim krizi ve buna bağlı olarak kuraklığın etkisini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz bu dönemde İzmir’de tarımda vahşi sulamayı tamamen sonlandıracak bir devrim yaptık. İklim krizi suyun en az kayıpla araziye ulaştırılması ve su tasarrufu sağlayan yağmurlama ve damla sulama sistemlerinin kullanılmasını birincil öncelik olarak belirledik.

 bin dekara can veren, 545 üreticinin yüzünü güldüren, kuraklığın etkisini azaltan, Dikili Yahşibey Sulama Göletini hattını devreye aldık. Damlama sulamayla verim 1’e 5 arttı, zeytinin rengi, üreticinin kaderi değişti. Menderes’ten Seferihisar’a, Karaburun’dan Dikili’ye İzmir'in tüm ilçelerinde yeni sulama yatırımları yapıyoruz.

İZSU Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye'de bir ilke imza atarak Bayındır Hasköy Atıksu Arıtma Tesisi bünyesinde kurduğu geri kazanım ünitesini üreticinin hizmetine sunduk. İZSU'nun kuraklık tehdidine karşı yürüttüğü proje kapsamında Hasköy Atıksu Arıtma Arıtma Tesisi'nden geri kazanılan A sınıfı sulama su çiftçilerimize ücretsiz olarak veriliyor.

14 yıl evvel Seferihisar’da başlattığımız, Türkiye’ye örnek, Bereketli Sulama Projeleri’ne kararlılıkla devam ediyoruz.

 

Sulama Maliyetlerini Düşüreceğiz, Yeni Sulama Tesisleri Kuracağız