Dünyanın en eski ve en büyük açık hava çarşısı Kemeraltı'nın, İzmir'in turizminde kaldıraç görevi üstleneceğini ve Dünya Kültür Mirası gerektiğini ifade etmiştik. 

Tarihi 2500 yıl önceye dayanan, aynı zamanda kentin tarihi merkezi Kemeraltı'nın mevcut altyapısı yüzlerce yıl önceye dayanıyor. Biz de Kemeraltı'na altyapı ve üstyapı çalışmaları dahil olmak üzere 700 milyon lirayı aşkın yatırım gerçekleştirdik. Paydaşlarımız ile birlikte İzmir’in hayali olan Kemeraltı’nın, UNESCO Dünya Mirası geçici listesine alınmasını sağladık.

TARKEM'in liderliğinde “İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu” kurduk. Bu fon bir etki yatırımı olarak Kemeraltı, Kadifekale ve Basmane’yi etap etap yenileyerek her gün yüzbinlerce yerli yabancı ziyaretçiyi ağırlayan, onbinlerce esnaf ve zanaatkarın hizmet verdiği bu bölgelerin kalkınmasını sağlamaya başladık. Yine bu kapsamda tarihi ve kültürel mirasın korunması ve gün yüzüne çıkarılması için İzmir genelinde gerçekleştirilen 13 kazı çalışmasına maddi destek sağlıyoruz. 10milyona yakın bu destek sayesinde Kadifekale’nin yamaçlarında bulunan Smyrna Antik Tiyatrosu’nun kazı çalışmalarını hızlandırdık. 20 bin kişilik bu antik tiyatronun gün yüzüne çıkması, İzmir kent merkezi ve Kadifekale'nin yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlayacak. Bunun yanısıra Kemeraltı, Kadifekale, Basmane’de onlarca sokak sağlıklaştırma ve tek yapı ölçeğinde restorasyon projesi başlattık, bunların birçoğunu bitirerek işletmeye açtık.

Hedefimiz Bergama ve Efes’ten sonra üçüncü UNESCO Dünya Mirası Alanı’nı şehrimize kazandırmak. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nun UNESCO’ya resmi başvurusunu bekliyoruz.

Kemeraltı UNESCO Dünya Kültür Mirası