Kentsel dönüşümle İzmir, güvenli yapılara ve sağlıklı bir altyapıya kavuşacak dedik.

Toplam 6 bölgede, 248 hektarlık alanda çalışmalarımıza başladık. Bugüne kadar bin 150 bağımsız birimin anahtar teslimini yaptık, 5 bin 560 bağımsız birimde yapım işlerini sürdürüyoruz. Kentsel dönüşümde yerinde dönüşüm, yüzde yüz uzlaşı ve Belediyemizin garantörlüğünü temel aldık.

Öte yandan, Halk Konut projesiyle tarımda ve ulaşımda uyguladığımız kooperatifçilik modelini bina ölçeğinde kentsel dönüşüme taşıdık. Türkiye’ye örnek olan bir kooperatifçilik modelinin temellerini attık. İki belediye şirketimiz Ege Şehir ve İzbeton, Bayraklı Belediyesi iştiraki Baybel ve Dilber Apartmanı sakinlerinin kurduğu Halk Konut 1 Yapı Kooperatifi kamu ve vatandaş ortaklığının mükemmel bir örneğini ortaya koydu.

Bu ortaklıkta belediye şirketlerimiz yüzde 1’lik sembolik bir kar oranıyla depremzedelerin en uygun koşullarda sağlıklı yapılara kavuşmasının önünü açtı. Dilber Apartmanıyla birlikte 10 kooperatifle daha dönüşüm için sözleşmeler imzaladık. Çığ gibi büyüyen modelimiz yakında 21 kooperatifle birlikte 3000 bağımsız birim ve yaklaşık 150 bin metrekare inşaat alanını kapsayacak.

Vaad ettik, İzmir’de kentsel dönüşüm atılımını gerçekleştirdik.

 

İzmir Yenilenecek