İzmir Tarih Projesi ile şehrimizin 8500 yıllık kültür mirasına sahip çıkacağımıza söz vermiştik.

Konak Pier’den başlayıp Kadifekale’ye uzanan Kemeraltı, Basmane ve Kadifekale’yi kapsayan tarihi İzmir kent merkezi sayısız kültürel değere ev sahipliği yapan 2000 yıllık bir yerleşim alanı. Bu mirasın korunması, gelecek nesiller aktarılması ve İzmir’de kent turizminin kaldıracı olabilecek bu alanın yeniden ayağa kaldırılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak önemli yatırımları hayata geçirdik.

Kemeraltı’nı yaklaşık 770 milyon liralık yatırımla baştan sona yeniliyoruz. Havra Sokağı ve 848. Sokak gibi yoğun sokaklarda iyileştirme çalışmalarını tamamladık. 4 etap halinde planladığımız ve tamamlandığında Kemeraltı’nın altyapı sorununu tarihe karıştıracak büyük altyapı dönüşümüne etaplar halinde devam ediyoruz. Bu kapsamda, bugüne kadar Dr. Faik Muhittin Adam Caddesi, Veysel Çıkmazı, 847, 847/1, 849, 851, 852, 853 birinci etap çalışmaları ana hattı,  856, 865, 866, 871, 918 sokaklarda pis su, yağmur suyu, içme suyu hatları, zemin betonu ve granit kaplama çalışmalarını tamamladık. 442 sokakta kanal ve içme suyu imalatları, 846 sokakta kanal imalatları, 897 sokakta kanal, içme suyu, zemin betonu ve granit kaplama, 852 sokakta kanal ve yağmur suyu hattı, 855 sokakta kanal, yağmur suyu, içme suyu hattı tamamlandı. 916 ve 917 sokaklarda ise granit kaplama hariç çalışmalarımızı tamamladık.

Tüm çalışmalarda Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi dokusuyla uyumsuz müdahaleleri kaldırarak çarşının kimliğiyle uyumlu granit kaplama uygulamalarıyla sokak iyileştirme çalışmalarımızı tamamladık. Bunların yanı sıra Kemeraltı’nda farklı kurumlarla işbirliği içerisinde çok sayıda binayı restore ederek yeniden işlevlendiriyoruz. Altyapı, üstyapı, aydınlatma ve sokak sağlıklaştırma uygulamalarıyla tarihi çarşıyı 24 saat yaşayan bir yer haline getiriyoruz. Bu çalışma, İzmir tarihinde Kemeraltı bölgesine yapılan en büyük yatırım ve altyapıyla 50 yıllık geçmişi olan tüm sorunları çözecek şekilde planlandı. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında, Konak Pier’den Kadifekale’ye uzanan tarihi yol yeniden ayağa kalkacak. Tarihi İzmir bölgesi, Kemeraltı, Akdeniz’de önemli bir turistik ve ticari merkez ve dünyanın en eski açık hava çarşısıi olarak yeniden canlanacak. 

Bu programın en önemli ayaklarından birisi de UNESCO Dünya Mirası. İzmir’in kültürel mirasını korumak, geçmişi bugüne ve geleceğe taşıyarak nesiller arası adaleti sağlamak için oluşturduğumuz Dünyanın İzmir Mirası çalışması, İzmir’e nitelikli turisti çekecek ve kent ekonomisini güçlendirecek adımlarımızdan bir diğerini oluşturuyor.

Dünyanın İzmir Mirası projemiz çerçevesinde, alan yönetimleri arasında iş birliğini güçlendirdik, deneyim aktarımını sağladık ve İzmir’i UNESCO markasıyla anılır hale getirmek için çalışmalarımıza hız verdik.

Kent paydaşlarının ortaklığında tarihi Liman Kenti başlığıyla İzmir’in kalbi Kemeraltı, Kadifekale ve Basmane bölgesini UNESCO Dünya Mirası geçici listesine dahil etmeyi başardık. İzmir’in iki UNESCO Dünya Mirası alanı Efes ve Bergama’dan sonra tarihi Kemeraltı bölgesini de, UNESCO Dünya Mirası olarak tescillenmesi için çalışmalarımızı sürdürdürüyoruz.

Türkiye’de etki yatırımının fon ekosisteminin ilk örneği olma özelliğini taşıyan İzmir Tarihi Kemeraltı Gayrimenkul Yatırım Fonu’nu yine bu süreçte hayata geçirdik. TARKEM bünyesinde oluşturduğumuz ve bir etki yatırımı olan bu fon ile finansal getirinin yanı sıra ölçülebilir pozitif sosyal, ekonomik veya çevresel çıktılar elde ediyoruz. 

Kemeraltı’ndaki çalışmalar haricinde Birgi ve Çeşme-Foça-Dikili kalelerini kapsayan Ceneviz Ticaret Yolu ile adaylık sürecinde paydaşlarımız ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gediz Deltası’nı da UNESCO Dünya Doğal Mirası listesine dahil etmek için başvurumuzu Kasım 2019’da tamamladık. 

Yine bu kapsamda tarihi ve kültürel mirasın korunması ve gün yüzüne çıkarılması için İzmir genelinde gerçekleştirilen 13 kazı çalışmasına maddi destek sağlıyoruz. Kadifekale’nin yamaçlarında bulunan Smyrna Antik Tiyatrosu’nun kazı çalışmalarını hızlandırdık. 20 bin kişilik bu antik tiyatro gün yüzüne çıktığında İzmir kent merkezi ve Kadifekale yepyeni bir görünüme kavuşacak.

İzmir Tarih projesi kapsamında; şehrimizin tarihi yapıları Bıçakçı Han ve Yıldız Sineması’nın yok olmasına izin vermedik. İki binayı da 2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 26 milyon liraya satın aldık ve yapıların tekrar şehrin kültürel yaşamına kazandırılması için çalışmalara başladık. Şehrin göbeğindeki simge binaları kamulaştırıp restore ederek yeni yaşam alanları oluşturduk. Bu yapılar ile birlikte İzmir’deki pek çok tarihi binanın restorasyonunu tamamladık ve kültür sanat merkezlerine dönüştürerek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

Vaad ettiğimiz gibi İzmir Tarih Projesi kapsamında tarihsel ve kültürel mirasımıza sahip çıkmak, nesiller arası adaleti sağlamak için İzmir’de var gücümüzle çalıştık, çalışıyoruz.

İzmir Tarih Projesi