Göreve gelmeden önce, Cumhuriyetimizin 100. yılı İzmir için bir milat olacak dedik. İzmir’i demirağlarla öreceğimize söz verdik.

Pandemi ve ekonomik krize rağmen büyük bir kararlılıkla sözümüzü hayata geçirdik. Yüzde 12 ile aldığımız Narlıdere Metrosu’nda şu anda yüzde 97’e ulaşmış durumdayız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla yaptığı ve İzmir’in en büyük raylı sistem yatırımı olan Buca Metrosu’nun temelini attık ve inşaatımız hızla ilerliyor. 2024 yılında hizmete alacağımız Çiğli Tramvayı’nın ise yüzde 94’ünü tamamladık ve çok yakın sürede açıyoruz.

Narlıdere Metromuz için uzun zamandır Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan beklediğimiz onay Ağustos 2023'te geldi. Hedefimiz bu hattı Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim’de açmaktı ama Hazine’den beklediğimiz onayın geç gelişi maalesef programımızı ertelememize neden oldu. 2024’ün başında Narlıdere hattımızı da açıyoruz.

Raylı sistem yatırımlarımız Karşıyaka-Örnekköy-Yeni Girne Tramvayı, Otogar-Kemalpaşa Metrosu ve Halkapınar-Karabağlar-Gaziemir Metrosu ile devam edecek. Tüm bu hatların proje tasarım süreçlerini başlattık. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında İzmir’i demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.

İzmir’de Raylı Sistemi İki Kat Artıracağız