İhtiyaç olan ilçelerimizde, yerinde paket arıtmalar inşa edeceğimizi ve İzmir’in genel arıtma sistemini doğayı koruyan çözümlerle geliştireceğimizi söylemiştik. 

Bu hedefe ulaşmak için İzmir’i modern atık su arıtma tesisleriyle donatıyoruz. 2019’dan bu yana Foça Gerenköy AAT, Kemalpaşa Ulucak AAT ve Mordoğan AAT olmak üzere 3 büyük tesisi kentimize kazandırdık.

Torbalı Karakuyu, Urla Özbek, Buca Sebze ve Meyve Hali ve Buca Su Ürünleri Hali Paket Atıksu Arıtma Tesislerinin yapım çalışmalarını da tamamlayarak hizmete aldık.

Torbalı AAT'de ve Ayrancılar-Yazıbaşı AAT'de 2. etap inşaatları, Yenişakran AAT, Ulamış Paket AAT ve Düzce-Turgut Paket AAT inşaatlarımız ise devam ediyor.  Ayrıca görev süremizin sonuna kadar 40 paket atıksu arıtma tesisini daha kentimize kazandıracağız. Bu tesislerden 17’sinin yapım çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlayacağız.

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisimiz’de 250 milyon liralık revizyon projemizi hayata geçirdik. 1, 2 ve 3. fazların verimini en üst seviyeye çıkardık. 600 milyon lira maliyete sahip Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi dördüncü fazı için çalışmalarımız başladı. Dördüncü faz tamamlandığında tesisin günlük arıtma kapasitesi 216 bin metreküp artarak 820 bin metreküpe çıkacak ve tesisimiz Türkiye’nin en büyük atıksu arıtma tesisi unvanını geri alacak. 

Narlıdere'deki Güneybatı Atıksu Arıtma Tesisinin kapasitesini membran biyoreaktör teknolojisi ile 36 bin 400 metreküp artırarak 21 bin 600’den 58 bine çıkarıyoruz.

Karabağlar’da kuracağımız İzmir’in ilk yeraltı arıtmasının kapasitesi ise 100 bin metreküp/gün. Bu tesis, iç bölgelerde zaman zaman kokuya neden olan yavaş kanalizasyon akışını hızlandıracak. Bu tesisimizde arıtılmış atık suların Meles Çayı’na verilmesiyle, Meles’e tatlı su kaynağı yaratılarak kent merkezinde ekolojik bir koridor oluşturuyoruz.

Böylelikle bu dönemde İzmir Körfezi’ni temizleyecek toplam arıtma kapasitesini 626 bin 400 metreküpten 978 bin metreküpe artırıyor, yani yaklaşık 1 milyon metreküpe çıkartıyoruz. Bu yüzde 50’nin üzerinde rekor bir artış anlamına geliyor.

İzmir’in doğasıyla uyumlu arıtma altyapısını rekor oranda artırdık. Bu doğrultuda İZSU personellerimiz gecesini gündüzüne katarak çalışmaya devam ediyor.

 

İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri