İzmir’de geri dönüşümü sıfır noktasından başlatacağımıza ve yalnızca atıklarımızı değil, geri dönüşüm işçilerinin de hayatlarını dönüştüreceğimize söz verdik.

İzmir’de geri dönüşümü artırma, atıkları kazanca çevirme ve atık toplayıcılarının çalışma şartlarını iyileştirme amacıyla başlattığımız İzDönüşüm projemiz ile sekiz ilçede atıkları toplayıp geri dönüşüme kazandırarak İzmir'in döngüsel ekonomisini büyütüyoruz.

Karşıyaka, Karabağlar, Buca, Narlıdere, Bornova, Bayraklı ve Menderes'te projemiz kapsamında atıkları, sokaklardaki İzDönüşüm kutularından ve alışveriş merkezi, fabrika, hastane gibi yoğun nüfuslu alanlara yerleştirilen konteynerlerden topluyoruz. Çeşme'de ise şimdilik yalnızca tekstil atıklarını topluyoruz. 

Tesisimizde türlerine göre ayrıştırılan atıkları geri dönüşüm halkasına dahil ediyoruz. Bu sayede hem atıkların doğayı kirletmesini önlüyor hem de atıklardan kazanç elde ediyoruz. İzDönüşüm tesisimiz kısa süre içinde İzmir ekonomisine yaklaşık 10 milyon liralık katkı sağladı.

Atıkların toplanması ve ayrıştırılması için 30 sokak toplayıcısı vatandaşımızı, belediyemiz bünyesinde istihdam ettik. Ayrıca kooperatifler kurulmasına ve kooperatif personellerinin sigortalı olarak çalışmasına olanak sağladık. Atıkları ambalaj atığı toplama ve ayrıştırma tesisimizde geri dönüşüme kazandırırken, geçim derdiyle boğuşan ve zorlu çalışma koşullarında çalışan vatandaşımıza bu projenin çeşitli ayaklarında iş imkanı sağladık. İzDönüşüm’de işe başlayan atık toplama ve ayrıştırma çalışanları, artık çöp kutularını karıştırmak zorunda kalmadan, daha hijyenik koşullarda, sabit bir maaş ve sigorta ile çalışıyor.

Vaad ettiğimiz gibi dönüşümü İzmir’de başlattık, şehrimizin doğasıyla uyumlu ve dirençli karakterine güç kattık.

 

Geri Dönüşüm Seferberliği