Dünyadaki her on flamingodan birinin yaşam alanı olan İzmir’in Gediz Deltası’nı UNESCO Dünya Doğa Mirası listesine dahil edeceğiz demiştik.

Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası serüvenini 25 Kasım 2019 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'na ilettiğimiz başvuruyla başlattık. İştirak şirketimiz İzDoğa’nın yürttüğü çalışmalarla, Gediz Deltası'nın ulusal ve uluslararası basında tanınmasını sağladık. 

İzmir gibi nüfusu 4 buçuk milyonu aşan bir metropolün içerisinde bulunan bu benzersiz sulak alan ekosisteminin İzmirliler tarafından da bilinirliğini artırmak için turlar düzenliyoruz. Deltanın bitki ve kuş çeşitliliğinin gözlenmesi, tanıtılması ve Gediz Deltası’nın İzmirliler tarafından da benimsenerek korunması en büyük önceliğimiz. 

Avrupa Birliği HORIZON 2020 Akıllı Kentler ve Topluluklar Programı kapsamında deltanın rehabilitasyonu için İZSU ve İzDoğa tarafından hibe projesi kazandık. Tüm bu süreçler Belediyemiz tarafından 2019'da yapılan Gediz Deltası UNESCO Dünya Mirası başvurusunu destekleyici mahiyette devam ediyor. Alanın UNESCO Dünya Doğa Mirası olarak tescillenmesi ile ilgili süreçte çalışmalarımız devam ediyor.

Söz verdiğimiz gibi İzmir’in Gediz Deltası’nı UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi’ne dahil ederek, hiçbir zarar görmeden korunması için çalışıyoruz.

 

Gediz Deltası UNESCO Dünya Doğa Mirası