İzmir’in bir Cumhuriyet mirası olan kongre ve fuarlar şehri olma kimliğine sahip çıkacağız dedik.

Bu amacımız doğrultusunda, Fuar İzmir’i Türkiye’nin en modern ve en büyük fuar alanı haline getirdik. İZFAŞ bünyesinde gerçekleştirilen fuar sayısını 36’ya yükselttik. Yeni sektörleri fuar kataloğumuza kattık. Gerçekleştirdiğimiz ihtisas fuarlarıyla onlarca sektör profesyonelini, yerli ve yabancı firmaları İzmir’de ağırladık, İzmirli sanayiciye, üreticiye ve turizmciye can suyu olduk.

Pandemi sonrasında giderek derinleşen ekonomik krizin etkileriyle boğuşan esnafımızı yalnız bırakmadık. İzmir’deki oteller fuarlarımızın düzenlendiği dönemlerde yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Taksicimizin yüzü güldü.

İzmir 2022 ihracat rakamlarında 13,92 milyar dolarla ülkemizde dördüncü olarak yerini aldı. 2019-2022 yılları arasında yaklaşık 55 milyar 555 milyon dolarlık ihracat yaptı. Fuarlarımızı dijitalleştirerek uluslararası rekabet gücünü artırdık. İzmir’in ihracatını el birliğiyle büyüttük. Askıda iş var modeli ile fuarlarımız, 15.000 kişiye doğrudan, 25.000 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağladı. Yıl içerisinde düzenlenen fuar ve etkinliklerde 4.000 kişiye İZFAŞ geçici personel olarak doğrudan istihdam sağlıyor.

Daha çok üreten, daha çok ihraç eden, ekonomisi fuarlarla büyüyen bir İzmir dedik, sözümüzü tuttuk.

Fuar İzmir, İzmir'in Gücüne Güç Katacak