30 Ekim hem tarifsiz bir acıya, hem de İzmir tarihinin gördüğü en büyük dayanışmaya sahne oldu.

İzmir’de yüreklerimizi yakan büyük deprem felaketinde 117 canımızı kaybettik. Binlerce vatandaşımız bu depremden etkilendi. Depremden dakikalar sonra enkaz altında arama kurtarma çalışmalarına başladık ve aynı gece bütün depremzedelerimize başlarını sokabilecekleri güvenli bir alan sunduk. O gün bir söz verdik: 1 ay içerisinde İzmir’de hiçbir depremzede sokakta kalmayacak. 

İzmir’in dayanışma ruhuyla, imeceyle bu sözümüzü tuttuk. Başlattığımız Bir Kira Bir Yuva isimli iyilik hareketine kısa sürede çok sayıda vatandaşımız destek oldu. Şehrimizin, Türkiye’nin hatta dünyanın farklı yerlerinden yardımseverler, kira desteğinde bulundu. Depremzedeler için evlerini açtı. 1 ay içerisinde İzmir’de tek bir depremzede vatandaşımız sokakta kalmadı. Vatandaşlarımızı güvenle barınabilecekleri bir yuvaya kavuşturdu.

6 Şubat 2023’te yüreğimize tarifi kelimelerle mümkün olmayan bir ateş daha düştü. Ülke tarihinin en acı felaketlerinden birisini yaşadığımız depremde on binlerce insanımızı kaybettik. 11 ilimizi etkileyen bu hazin depremin ardından saatler sonra deprem bölgesine ulaştık. Bir Kira Bir Yuva imecemizi bu kez 6 Şubat depreminden etkilenen kardeşlerimiz için başlattık. Halk TV’de yaptığımız canlı yayınla 33.098 ailemize kira desteği için 330 milyon TL topladık. 

İzmir’in imecesini büyüttük. Yuva sıcaklığına hasret kalan depremzedelerimize hep birlikte nefes olduk.

 Bir Kira Bir Yuva