Tecavüzcüleri Mağdur Gören Bir Anlayışı Kabul Etmiyoruz

Hukuk; toplumsal ilişkileri, birey-toplum-devlet ilişkilerini düzene sokan, ortak iyilik ve ortak menfaati gözeten bir üst yapı kurumudur.

Medeni Kanun, Çağdaş Türkiye’nin toplumsal ilişkilerini ve hukuk kurallarını yeniden belirledi. Hem yasalar önünde hem de toplumsal ilişkilerde kadınla erkek eşitlendi.

Devlet katında ve toplumsal ilişkiler açısından ağır darbeler yiyen Atatürk’ün Çağdaş Türkiye’sinden kalma bu laik yasalar, ciddi engeller oluşturmaya başladı ve “yeni anayasa” girişiminin nedeni oldu.

Özgecan’ın katledilmesi, Ayşegül Terzi’ye yapılan saldırı girişimi, “çocuk gelin” trajedileri aslında “yeni Türkiye” dedikleri oluşumun toplumsal hayata yansıyan sakatlıklarının temsili örnekleridir.

Şimdi de “Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır.” diyerek yepyeni bir önerge ile “Çocuk gelin” rezilliği yasallaşıyor.

Görülen o ki; Atatürk’ün Çağdaş Türkiye’si yerini “yeni Türkiye” ye bırakıyor.

Tecavüzcüleri mağdur gören bir ahlak anlayışını, böyle bir ahlak anlayışı tarafından esir alınan bir parlamentoyu, böyle bir parlamento tarafından yasaları düzenlenen bir Turkiye’yi asla kabul etmiyoruz.