Ovacık Tohum Takas Şenliği

Nazım der ya; bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim. Biz bugün aynen kısrak başı gibi uzanan bu topraklarda, Tekirdağ’dan, Bursa’dan, İzmir’den, Mersin’den, Ovacık’ın yerel tohum mücadelesine desteğe geldik.

Burada olmak çok heyecan verici. Aslında yerel tohumun hikayesi Anadolu’da başlıyor. Tarihte ilk kez insan elinden dökülen tohum bu coğrafyada toprakla buluşuyor. Tarım toplumu bu topraklarda doğuyor.

Ama biz ne garip bir toplumuz ki bununla övünmesi gereken insanlar, 16 bin köyü bir gecede kapatıyoruz. Gelecekte insanoğlunun anlamakta zorlanacağı bir hikaye bu. Gelecek nesiller bizleri toprağı, doğayı, hayvanı ne kadar koruduğumuzla sorgulayacak.

Bir belediye başkanının en önemli işi kentini doğasını, tarihini, kültürel değerlerini korumaktır. O nedenle köylerimize, oralarda yaşayan küçük üreticimize, oranın yerel tohumlarına sahip çıkacağız.

Tamamen yanlış tarım politikaları nedeniyle köylerimiz, üreticimiz ve yerli tohumlarımız yok oluyor. Gücümüz yettiğince bu bereketli toprakları, o toprakların tohumlarını, ve emektar üreticilerini koruyacağız. Çünkü içine düştüğümüz durumun kader olmadığını, başka bir tarımın mümkün olduğunu biliyoruz. Yerel tohuma sahip çıkmak o başka dünyanın en önemli anahtarıdır.

Yerli tohuma sahip çıkmak bir vicdan meselesidir. Vicdanı olan insan ancak bu tohuma sahip çıkar. Vicdanı olan insan adil insandır. Adil olan insan bilgiye ihtiyaç duyar, bilgiden beslenir. Bilgiye sahip çıkan insan cesur olmak zorundadır. Ve cesur olan kazanır.

Başta ev sahibimiz Fatih Başkan’a, çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor, bugün burada bulunan, uzaklardan destek vermeye gelen herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.