Mudurnu Türkiye’nin 15. Cittaslow’u Olma Yolunda

Bolu’nun Mudurnu ilçesinin Cittaslow (Sakin Şehir) başvurusu yerinde incelendi.

Merkezi İtalya’da bulunan yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow’a (Sakin Şehir) dahil olmak isteyen Mudurnu Belediyesi, başvurusunu Türkiye’nin Cittaslow Başkenti Seferihisar Belediyesi’ne yaptı.

Mudurnu’ya giderek incelemelerde bulunduk. Mudurnu Kaymakamı Efecan Şahin, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, belediye yetkilileri, turizmciler ziyarette ev sahipliği yaptı.

Mudurnu’nun tarihi, turistik, kültürel yerlerinde incelemeler yaptık, ayrıca Mudurnu halkının yöresel lezzetlerinin satıldığı yerlere de ziyaretler gerçekleştirdik.

Şu an 14 üyeyle Türkiye’de tüm bölgelere yayılan Sakin Şehirlerin 15’incisinin Mudurnu olma ihtimali yüksek ve Mudurnu’nun dosyasını İtalya’ya götüreceğiz : “Zümrüt gibi doğasını yaşatan, ecdadını atalarının mirasını hazine gibi saklayan Mudurnu, Türkiye’nin 15. Cittaslow’u (Sakin Şehri) olmaya hazırlanıyor. Hayırlısıyla gurur duyacağımız muhteşem bir biblo kent kazanıyor ailemiz”

Türkiye’de; Seferihisar, Gökçeada, Yenipazar, Yalvaç, Taraklı, Halfeti, Uzundere, Ula/Akyaka, Vize Perşembe, Şavşat, Göynük,Gerze, Eğirdir ilçeleri Sakin Şehir unvanına sahip.

SAKİN ŞEHİR

“Sakin Şehir” anlamına gelen Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulmuş, uluslararası bir belediyeler birliği hareketidir. Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve birliğe sunduğu başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden geçer puan alması gerekmekte. Bir kentin değerlendirmeden geçmesi için çevre politikaları, altyapı politikaları, sosyal uyum, kentsel yaşam kalitesi politikaları gibi kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.